לא מקיים יחסי מין עם אשתו – עילה לגירושין?

אחת לכמה זמן, מגיעות אלי פניות מאנשים, לרוב גברים, שמבכים על כך שנשותיהם אינן מקיימות איתם יחסי אישות בתדירות רצויה, וכי הם סבורים שזו עילה לגירושין. באחרונה אף קראתי כתבה בעיתון, שאישה הגישה תביעה לגירושין נגד בעלה, מכיוון שהוא העדיף לשחק משחקי מחשב במקום לקיים עמה יחסי אישות.

משכך, חשבתי להציג בפניכם בטור הנוכחי את העילות לגירושין, ומתי באמת כשבני זוג לא מקיימים יחסי אישות, הדבר מהווה עילה לגירושין.

לפני כן, צריך להבין, שהעילות לגירושין דרושות במצב שבו אין הסכמה בין הצדדים ביחס לגירושין, ובית הדין הרבני נדרש לתת פסק דין לגירושין. הוא יוכל לתת פסק דין שכזה, רק אם יוכחו עילות הגירושין הנטענות.

עילות הגירושין לגבר ואישה שונות מעט. כך, לאישה עומדות עילות גירושין הכוללות טענת מומים – בעל שאינו יכול לקיים יחסי אישות מסיבות הקשורות אליו באופן אישי, כגון מחלות מסוכנות ומדבקות.; בעל שאינו מסוגל להוליד ילדים; בעל שאינו מסוגל לקיים יחסי אישות; בעל שמסרב לקיים יחסי אישות עם אשתו – והוא בגדר בעל מורד; בעל שאינו מתנהג לאשתו בצורה ראויה – מקלל, מעליב וכדומה; בעל עם התמכרויות (לסמים, להימורים לאלכוהול וכדומה); טענת "מאיס עלי" – התנהגותו ונתוניו הגופניים של הבעל נמאסו על האישה עד שאינה יכולה להתקרב אליו ולקיים עמו יחסי אישות.

גברים לעומת זאת יכולים לטעון בנוסף לעילות המפורטות לעיל, גם טענת עקרות – אם לאחר עשר שנות נישואין האישה אינה יולדת; אישה שביצעה מעשה כיעור – אלה מעשים שלפי ראות בית הדין יש בהם כדי להצדיק את החשד החמור שהיא זנתה תחת בעלה, אם כי אין עדים לזנות ממש; אישה העוברת על דת משה וישראל וגורמת לבעלה ביודעין לעבור על דיני הדת; אישה שזינתה תחת בעלה – בגדה בו.

 

חשוב לציין, שבמידה שגבר סלח לאשות על עבירות הדת שביצעה, והמשיך לחיות עמה – הוא לא יוכל להגיש לאחר מכן תביעה ולחייבה בגט בגין עילה זו. לעומת זאת, אם וככל שייקבע שאישה ביצע מעשה כיעור או זנתה תחת בעלה – הגבר יחויב במתן גט לאישה, והיא תהיה אסורה על בעלה ועל בועלה.

 

כדי שיהיה ניתן להעלות טענה של אי קיום יחסי אישות, יש צורך להוכיח בהתנהגות מתמשכת ולא חד פעמית. יתרה מכך, יש להוכיח העדר קיום יחסי אישות, ותדירות שאינה מוצאת חן בעיני מי מבני הזוג אינה מהווה עילה לגירושין.

 

כמו כן, אי קיום יחסי אישות זו אחת הטענות הקשות יותר להוכחה, זאת מכיוון שמה שקורה בחדר המיטות לרוב ידוע רק לבני הזוג, ורק הם יודעים מהי תדירות קיום יחסי אישות, אם בכלל. משכך, רצוי שתביעה לגירושין תכלול עילות נוספות, אם וככל שקיימות.

 

לפני סיום רציתי להוסיף, שככל שהטכנולוגיה תופסת מקום נרחב יותר בחיינו, אנו מתמכרים אליה, ופחות משקיעים בזוגיות. טענתה של האישה בכתבה שקראתי, נבעה ככל הנראה מהעדר תשומת הלב שקיבלה מבעלה יותר מאשר אי קיום יחסי אישות. למרבה האירוניה, גבר יהודי מחויב לפי ההלכה היהודית לדאוג ל"כסותה, שארה ועונתה" של אשתו. היינו לבגדים, לאוכל וליחסי אישות עמה. הוא אינו מחויב לשוחח עמה ולהתעניין בשגרת יומה.

לכן, יכול להיות שבהעדר עילה נוספת, תידחה תביעתה של האישה לגירושין, והבעל לא יחויב לתת לה גטה.

 

 

השארת תגובה